Mannum Show

The Best "Little" Country Show ~ First Saturday In March
Saturday March 3rd 2018
Game Obsession Expo August 5th 2018

Fantastic action photos from The Mannum Ag Show are now available to be viewed and purchased from http://www.geosnapshot.com/e/mannum-ag-show

Show Master

Tiny tots - Hunter Costello

Mini masters - James Thiele

Junior masters - Charles Thiele

Show Girl

Tiny tots - Izabelle Costello

Mini Miss Showgirl - Breeanna Prescott

Junior Miss Showgirl - Katherine Thiele

Grandperson Quest - Stephen Vivian

Agricultural Produce

Hard Wheat - Katherine Thiele

Malt Barley - Charles Thiele

Canola - James Thiele

Oaten Hay - Simon Palk

Champion Ag Produce - Simon Palk (oaten hay)

The season was telling in the number of entries but it didn’t detract from the excellent quality. The Hay entry from Simon Palk had fantastic colour, smell and sweetness, plenty of leaf and softness which led it to be sashed Champion Agricultural Produce entry ahead of the wheat, barley and canola entries from the Thiele kids Katherine, Charles & James.

Wool

Stud Merino Ram – K, M & L Starkey

Stud Merino Ewe - K, M & L Starkey

Stud Merino Lamb - K, M & L Starkey

Stud Fleece other than merino

Polworth Ram - K,M & L Starkey

Polworth Ewe - K,M & L Starkey

Polworth Lambe - K,M & L Starkey

Romney Ram - Helen Wright

Romney Ewe - Helen Wright

Romney Lamb - Helen Wright

SAMM Ram - Greg Tynan

SAMM Ewe - Greg Tynan

SAMM Lamb - Greg Tynan

Commercial

Fine Wool Merino Ewe - Burbidge Pty

Medium Wool Merino Ewe - Burbidge Pty

Breed other than Merino Ewe - P & C Wiliams

Wool entries were excellent with 35 fleeces in the shed. The greatest surprise was the number of excellent non-merino fleeces that were entered with entries coming from Greg Tynan with SAMM, K,M & L Starkey with Polwarth and Helen Wright with Romney. K,M & L Starkey bought along an excellent line up of Stud Merino & Polwarth fleeces with their Merino Ewe fleece eventually taking out Champion Stud Fleece.

The commercial fleeces included excellent Polwarth fleeces from P & C Williams but the stand out fleece was a 7kg thumper of bright white soft wool from Chad, Jess & Callum Burbidge which eventually took out Champion Commercial fleece.

All entrants were thrilled with the fantastic prizes kindly donated by Elders and Mannum Pet & Rural.

Sheep

Champion Suffolk Ram - CL & WL Wilson

Champion Suffolk Ewe - CL & WL Wilson

Champion Romney Marsh Ram - LC & HB Brewer

Champion Romney Marsh Ewe - LC & HB Brewer

Champion White Suffolk Ram - Grossman Family

Champion White Suffolk Ewe - Grossman Family

Champion Border Leicester Ram - Helen Wright

Champion Border Leicester Ewe - Grossman Family

Pets

Champion Childrens Pet - Kaylee Schellen

Champion Open Pet - Sarah Greenslade

Fruit & Vegetables

Champion Fruit - Adrian Harry

Champion Vegetable - Mannum Community Garden

Flowers

Best Exhibit Natives - Helen Turner

Champion Dahlia - G Heinrich

Champion Rose - Jan Clothier

Champion Cut Flower - Coral Ramm

Aggregate Points - Cut Flowers - Coral Ramm

Aggregate Points - Dahlias - G Heinrich

Aggregate Trophy - Junior Flowers - Nahum Rasigatale

Junior Flower Encouragement award - Nahum Rasigatale

Floral Art - Champion - Annette Rasigatale

Floral Art - Aggregate - Annette Rasigatale

Pot Plants - Champion - Marie Fendler

Pot Plants - Aggregate - John Gay

It was great to see new exhibitors to this section. Anyone can enter as there are many difficult varieties.

Cookery

Open Cookery Champion - Emma Fitzgerald

Open Cookery Aggregate - Emma Fitzgerald

Champion Jams & Preserves - Denise Frahn

Champion Egg - JackieS

Secondary/Primary Cookery Aggregate - Tahlea Loechel

Secondary/Primary Cookery Champion - Tahlea Loechel

Junior Cookery Champion - Jensen Mitchell

Junior Cookery Aggregate - Nash Roan

Handicraft

Champion - Pam Gray

Collection of 3 crafts - Alan Nuske

Picture of Wall Hanging - Pam Gray

Knitted Coat Hanger - Vivian Hunt

Article suitable for gift - Norma Hunt

Christmas Dec/Wedding - Norma Hunt

Beadwork - Norma Hunt

Greeting Card a} Jeanette Ward

b) Sue Holland

c) Jeanette Ward

Scrap Booking - Marion Foster

Article Under 16 - Jessica Williams

Something new out of something old - Denise Frahn

Unclassified - Garrett Skein

Aggregate Handicraft - Norma Hunt

Needlework

Tapestry - Patricia Rowe

Longstitch - Heather Payne

Cross Stitch (framed) - Cate Hunt

Cross Stitch (other) - Bev Connell

Teddy Bear/Soft toy - Rosemary Crook

Dressed Doll - Rosemary Crook

Patchwork - Pam Gray

Machine Embroidery - Cheryl Buchiw

Machine Sewn Garment - Denise Frahn

Novelty - Denise Frahn

Hand Embroidered Article - Cheryl Buchiw

Novice Entry - Margaret Uylaki

Aggregate - Cheryl Buchiw

Champion Needlework - Cheryl Buchiw

Craft

Fabric Painting - Alanna Green

Glass Painting - Wendy Rush

Folk Art - Rosemary Crook

Porcelain Art/China Painting - Sandy Pearce

Champion Craft - Sandy Pearce

Champion Doll - Kaylee Schellen

Knitting & Crochet

Rug Crochet - Vivian Hunt

Childrens Garment - Vivian Hunt

Babies Garment - Vivian Hunt

Cap or Scarf - Cheryl Buchiw

Baby Booties - Jan Clothier

Dressed Doll Knit Crochet - Vivian Hunt

Knitted Toy - Helen Treloar

Pram or Capsule Cover - Vivian Hunt

Unclassified - Vivian Hunt

Champion Crochet - Vivian Hunt

Judges Prize - Helen Treloar

Champion Knit - Rosie Spottiswoode

Aggregate - Vivian Hunt

Over 70’s years

Dressed Doll - Jan Clothier

Rug Chrochet/knit - Jan Clothier

Hand/Machine Patchwork - Pat Devries

Coathanger - Jan Clothier

Baby Booties - Jan Clothier

Beanie - Shirley Burtt

Knitted Garmet - Jan Clothier

Soft Toy - Betty Lyons

Novelty - Norma Hunt

Unclassified a) Alan Nuske

b) Marion Foster

Champion - Alan Nuske

Aggregate - Jan Clothier

Hobbies

Open

Collection Coins, Notes, Medals - Colin Nieass

Collection Shells Stones, Fossils - Colin Nieass

Collection of Stamps or Covers - Colin Nieass

Collection of Souvenirs - Colin Nieass

Hobby not specified - George Williams

Woodwork - Jan Nieuwenhis

Article from materials of no commercial value - Joe Williams

Junior

Collection Coins, Notes, Medals - Nahum Rasigatale

Collection Shells, Stones, Fossils - Tessa Sonntag

Collection of Stamps or Covers - Jackie Hunt

Article of Woodwork - Judah Rasigatale

Meccano (5-8yrs) - Krystyna Roylance

Meccano (9-15yrs) - Nathan Roylance

Decorated Hat - Nahum Rasigatale

Pop Stick Model - Nahum Rasigatale

New from Old - Nahum Rasigatale

Unclassified - Ashden Mitchell

Champion Open - Jan Nieuwenhis

Champion Junior - Judah Rasigatale




Art

Champion Oil Painting - Steve Oatway

Champion Acrylic - Benita Schiansky

Champion Any Other Medium - Rob Raynel

Champion Sculptures - Joe Williams

Champion Christian Art - Sarah Bigwood

Grand Champion Exhibit - Sarah Bigwood

Champion Primary Exhibit - Erin Henderson

Champion High School Exhibit - Mark Williams

Special School Award - Judges Choice - Palmer Primary School

Champion School Display - Mannum Community College


Photography

Seniors


    • Janice Mildwaters
    • Debbie Murray
    • Janice Mildwaters
    • Janice Mildwaters

Secondary

2.05 Craig Barber

2.06 Craig Barber

2.07 Tamika Mollay

2.08 Tahlea Loechel

Primary

3.09 Isabella Murray

3.10 Isabella Murray

3.11 Ashden Mitchell

Enhanced/Creative

4.12 Tahlea Loechel

Sheaf Tossing

M/B Recycling Open Handicap

1st Brett Sonntag

2nd Daniel Schache

3rd Todd Sonntag

M/B Tint a Car Championship

1st Daniel Schache

2nd Brett Sonntag

3rd Todd Sonntag

MW Schache Accuracy Throw

1st Daniel Schache

2nd Brett Sonntag

3rd Todd Schultz


Horses in Action

Champion Pony ne 12.2hh - Princess Perfect

Reserve Champion Pony ne 12.2hh - Border Show Boy Scout

Champion Pony over 12.2hh ne 14hh - Argyle Heavenly

Reserve Champion Pony over 12.2hh ne 14hh - Choir Boy

Champion Galloway over 14hh ne 15hh - Colbeach Hollys Diamond

Reserve Champion Galloway over 14hh ne 15hh - Willow Croft Safari

Champion Hack over 15hh - Kirby Park Entertainer

Reserve Champion Hack over 15hh - Da Debonaire

Champion Show Hunter Galloway over 14hh ne 15hh - Yindala Park Identity

Champion Show Hunter Pony ne 14hh - Lancefield Park Ishtar

Reserve Champion Show Hunter Pony ne 14hh - Longtree Lazar

Champion Show Hunter Pony ne 14hh - Westbury Eye of the Tiger

Champion Show Hunter Galloway over 14hh ne 15hh - Marinda Jackpot

Reserve Champion Show Hunter Galloway over 14hh ne 15hh - Barclay Song & Dance

Champion Show Hunter Hack over 15hh - Reagal Poetry in Motion

Reserve Champion Show Hunter Hack over 15hh - Rise n conquer

Champion Galloway over 14hh ne 15hh - Kolbeach Kings

Reserve Champion Galloway over 14hh ne 15hh - Balledor Regal Crusader

Champion Non Hackney Harness Horse/Pony - A Lindh

Reserve Champion Non Hackney Harness Horse/Pony - L Maynard

Champion Harness Turnout - C James

Reserve Champion Harness Turnout - R Lindh

Champion Ridden Buckskin - Wayandah Park

Reserve Champion Ridden Buckskin - Tapu Misty Haze

Champion Mare or Filly - Wayandah Park

Reserve Champion Mare or Filly - Glen Lewis Goldrush

Best Youngstock Exhibit - Glen Lewis Goldrush

Supreme Champion Led Buckskin - Wayandah Park

Champion Senior Palomino - Amaranda Fanny Fantastic

Grand Champion Palomino Exhibit - Amaranda Fanny Fantastic

Champion Senior Buckskin/Dun - Wayandah Park

Grand Champion Buckskin/Dun Exhibit - Wayandah Park

Champion Dilute Under Saddle - Wayandah Park

Champion Dilute Hack - Wayandah Park

Champion Best Educated Hack - Wayandah Park

Supreme Ridden Dilute - Wayandah Park

Supreme Champion Dilute - Wayandah Park


Beef Cattle

Please thank our Sponsors for Mannum Show

Thomas Foods International who donated $500 cash
Coopersof Mt Torrens & Mt Pleasant who donated 10 bags of Heifer Develop Pellets
SA Limousin Youth who donated $50 cash for the Senior Handler

Thanks to our Judge Carla Wiese-Smith

Major Awards for Mannum Show were as Follows:

Novice Handler (Under 8): Kiera Campognola
Junior Handler (8 - 13 years): Jess Bayley
Junior Handler (13 - 18 years): Katelyn Thomas
Open Handler (Over 18 years): Thomas Hunter

Champion Junior Male: Fish Creek Thunderstruck
Champion Junior Female: Maryvale Lassie
Champion Senior Male: Willows Rest Zorro
Champion Senior Female: Lancaster Blanche

Supreme Beef Exhibit: Fish Creek Thunderstruck
Most Successful Exhibitor was Savannah Stud


Ute Muster

Best Street Ute – Tammara Staker – Suzuki Mightyboy

Best BNS style ute -  Trevor Holman – Ford AU3

Best 4WD Ute – Tammara Staker – Nissan Navara

Best Farm Ute – Richell Holman – Toyota Hilux

Best Chicks Ute – Tammara Staker – Nissan Navara

Best Trade Ute – Trevor Holman – Ford AU3

Best Camping/Shooting Ute -  Tammara Staker – Nissan Navara UBUTEY

Peoples Choice Ute – Patrick Monaghan – Ford Falcon

Novelties

Best Exhaust – Patrick Monaghan – Ford Falcon

Best Speakers – Tammara Staker – Suzuki Mightyboy

Best Exhaust & Speakers Combo – Trevor Holman – Ford AU3

Encouragement Award – Blake Strevens – Holden VS Commodore